ما و منابع طبیعی
... من ندیدم دو صنوبر را با هم دشمن / من ندیدم بیدی سایه اش را بفروشد به زمین /رایگان می بخشد نارون شاخه ی خود را به کلاغ
تمام تلاشم را برای بهتر بودن و شدن این وبلاگ خواهم کرد البته تا چه قبول افتد وچه در نظر آید.صمیمانه منتظر پیشنهادها وانتقادهایتان هستم.
کارشناس منابع طبیعی دانش اموخته دانشگاه صنعتی اصفهان

جغدها با « صدا خفه کن بیولوژیکی »

دوشنبه 10 مرداد 1390

نویسنده: زهرا هاجری |

جغدها با « صدا خفه کن بیولوژیکی »

به طور کلی جغدها دو خانواده اصلی دارند : استریگیدها و تیتونیدها . تیتونیدها که قرص صورت آنها به شکل قلب است دارای دو جنس و یازده گونه هستند . استریگیدها که اکثریت جغدهای کره ی زمین را شامل می شوند 12 گونه دارند .

هیچ پرنده ای جذابیت یک جغد را ندارد . چشمان بزرگ و گرد ، قرص صورت گرد جغد توجه ما را به خود جلب می کند . بدن جغد به شکل یک بیضی پر از پر است و بسیار دوست داشتنی است . این پرنده شکاری بسیار جسور است . چگونگی روش زندگی جغد به مطالعه بیشتر نیاز دارد ، زیرا برخی از آنها شبگرد هستند ، شیوه های زندگی خود را در پرده سیاه شب پنهان می کنند . سوراخهای گوش بزرگتر از حد معمول نیز به همان مهمی اند که حتی ریزترین حرکات را دریافت می کند .

گردن نرم و انعطاف پذیر جغد او را قادر می سازد تا بیشترین استفاده را از این حواس بکند . از هر طرف گردن او 180درجه می چرخد . بنابراین ، از دو سمت در مجموع 360 درجه گردش را به حرکت در می آورد .

دیگر مشخصه جغد « صدا خفه کن بیولوژیکی » است . بالهای جغد در هنگام پرواز با صدا همراه نیستند . صدای بالهای او در هوای آرام و ساکت به سختی شنیده می شود .

اکثر پرندگان سه چنگال در جلو و یکی در عقب دارند ، ولی جغد دو چنگال در جلو و دو چنگال در عقب دارد و اگر لازم باشد ، می تواند یکی از چنگالهای عقب را به جلو بیاورد . این جانور چنگالهای پر قدرتی دارد .

در چین باستان و ژاپن بر این اعتقاد بودند که جغدها شیطان را دور می کنند . بنابراین ، مجسمه های جغدگونه به همراه مردگان دفن می شد. در یونان باستان ، جغدها به الهه دانایی ربط داده می شوند و تا حال حاضر براین عقیده اند که جغد دارای نیروهای مافوق طبیعی است . در زمانهای دوردست ، جغدها سمبل عقل و هوشیاری بودند ، ولی به دلیل فعالیت برخی از آنها در طی شب و صداهای عجیب در بین مردم به عنوان پرندگان افسانه ای و به غلط شوم محسوب می شوند . به هر حال اگر برخی از عوام از جغد بیزار باشند ، بی گمان ریشه در روش زندگی غلط انداز و گاه نواهای وهم آور بعضی از گونه های جغد دارد . در مقابل در یک نوع مسابقه ملی ژاپنی ، به ویژه جغد عقابی را به عنوان خدای جنگل پرستش می کردند.

دشمنان این پرندگان متعددند. تمام پرندگان روزگرد برای آنها مسئله ایجاد می کنند و آنها را بدون ترحم از بین می برند. انسان نیز که در زمان طولانی موجب عذاب جغدها شده است ، در حال حاضر در حفظ و حراست از آنها به شدت می کوشد. زیرا برای انسان ثابت شده است که این جانور به عنوان یک عامل موثر و ارزشمند عمل می کند : در بریتانیا جغد به عنوان پرنده سلطنتی به شمار می رود ، در آلمان جغد سمبل عقل است و در فرانسه به عنوان سمبل زیبایی محسوب می گردد .

این جانوران بیشتر روزگرد هستند تا شبگرد. هنگامی که یک انسان را مشاهده می کنند ، به مانند سلام کردن پیش از فرار به یک سوراخ یا پرواز ، سر خود را تکان می دهند .

صدای آنها در بهار و هنگام جفت یابی دلنواز است . گویی که نوازنده ماهر فلوت می زند. غذای آنها به ویژه ترکیبی از حشرات ، ملخ ، عقرب است و گاه به مارها نیز حمله می کنند . این جانور همچنین جانوران کوچک ، مانند جوندگان کوچک ، پرندگان کوچک ، قورباغه و مارمولک را شکار می کند .  در بهار لانه خود را طویل می کنند ، زیرا جوجه ها در این فصل به دنیا می آیند . در ته کانالهای احداث شده ، پرنده ماده 5 یا 6 تخم می گذارد .

جغدهای برفی در منطقه سرد ، بی روح و منزوی توندار زیست می کنند . عقیده ساکنان برخی از نواحی توندرا این است که جغد منطقه آنها را از انزوا خارج کرده است .

 

نظرات() 

← آخرین پستها

← نویسندگان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات