ما و منابع طبیعی
... من ندیدم دو صنوبر را با هم دشمن / من ندیدم بیدی سایه اش را بفروشد به زمین /رایگان می بخشد نارون شاخه ی خود را به کلاغ
تمام تلاشم را برای بهتر بودن و شدن این وبلاگ خواهم کرد البته تا چه قبول افتد وچه در نظر آید.صمیمانه منتظر پیشنهادها وانتقادهایتان هستم.
کارشناس منابع طبیعی دانش اموخته دانشگاه صنعتی اصفهان

طراحی شهری

سه شنبه 2 آبان 1391

نویسنده: زهرا هاجری |

تاریخچه ای کوتاه از طراحی شهری

گرچه بسیاری از شهرها طی تاریخ بدون وجود هرگونه طرح آگاهانه ای رشد یافته اند اما اندیشه های مربوط به طراحی شهرهای پیشرفته ی امروزی را می توان تا قرن پانزدهم ردیابی کرد. گاه طراحی شهر با هدف خاص و بدون توجه به محیط زیست صورت گرفته است . در موارد دیگر جنبه های زیست محیطی و آثار آنها بر شهروندان ، دلمشغولی عمده ی طراحان شهر بوده است.

طراحی رسمی شهرها با دو مضمون اصلی صورت می گرفت : طراحی به قصد دفاع و طراحی به قصد زیباسازی . شهرهای رومی نوعاً طبق یک الگوی ساده ی هندسی طراحی می شد که جنبه ی عملی و زیباشناختی هر دو را داشت. در اوج تمدن اسلامی در هزاره ی اول میلاد شهرهای اسلامی نوعاًبه باغهای زیبایی در محوطه های سلطنتی اش آراسته بودند . یکی از مشهورترین باغهای عالم باغ الحمرا در قصری به همین نام در غرناطه ی اسپانیاست . این باغ زمانی به وجود آمد که شهر ، پایتخت مغربی ها بود و از آن پس نیز در پی سقوط حکومت اسلامی در غرناطه ، در سال 1492، همچنان حفظ شده است . امروزه باغ الحمرا به عنوان یک جاذبه ی جهانگردی با دو میلیون بازدید کننده در سال فواید اقتصادی در نظر گرفتنِ ملاحظات زیباشناختی را در طراحی شهری به نمایش می گذارد .

اولین شهرها و شهرک های طراحی شده ی اروپا پس از سقوط امپراتوری روم دژ- شهرهای محصور در برج و بارو بود که به قصد دفاع طراحی می شد . اما طراحان حتی در این شهرها نیز جنبه های زیباشناختی را در نظر می گرفتند . لئون باتیستا آلبرتی ، یکی از این طراحان ،عقیده داشت که شهرهای مهم باید از خیابانهای عریض و راست برخوردار باشند ، اما شهرهای کوچکتر که چندان استحکامات نیرومندی ندارند ، می توانند برای زیبایی بیشتر، خیابانهای پر پیچ و خم داشته باشند .

به علاوه او از گنجانیدن میدانها و مناطق تفریحی در شهرها دفاع می کرد . گنجانیدن آنها از آن پس نیز در طراحی شهری اهمیت خویش را حفظ نموده است . امروزه شهرهای محصور در برج و بارو به صورت جاذبه های سیاحتی عمده در آمده و این خود یک بار دیگر فواید اقتصادی طراحی درست زیباشناختی را در توسعه ی شهری نمایان کرده است .

با اختراع باروت مفید بودن شهرهای محصور اساساً پایان یافت و رنسانس نیز میل به ایجاد شهرهای آرمانی را شعله ور کرد . این خود نیز به پیدایش پارک- شهرها منجر گردید . تمایل به باغ و پارک، به عنوان تاکیدی بر گردش و تفریح ، در تمدنهای غربی قرون هفدهم و هجدهم توسعه یافت و اوج آن را در ورسای فرانسه و پارکهای معروفش می توان دید که گردشگاههای درختکاری شده اش در اندازه های بسیار متنوعی ظاهر می گردد.

پرونده:Alhambra view.jpg

* کاخ الحمرا

* منظره چهارباغ در اواخر صفویه

* ایجاد چهارباغ در شهرهای ایران از دوران سلجوقی به بعد از این نمونه است و چهارباغ و باغهای سلطنتی اصفهان از عصرصفوی بهترین نمونه ی آن .

نظرات() 

← آخرین پستها

← نویسندگان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات